zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czujesz nadmierny stres w pracy? Mobbing nie zawsze jest jawny

piątek, 12-01-2024 (00:00:00) | komentarze (0)


Praca - samo to określenie zazwyczaj nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Wypowiadamy to słowo raczej z niechęcią, czasem nawet ze smutkiem lub bólem. Nieliczni mają to szczęście, że znaleźli się w miejscu, które lubią, praca sprawia im przyjemność i motywuje zamiast męczyć. Powodem takiego podejścia często jest monotonia, obszar, który nie jest dla nas interesujący, krótko mówiąc - traktujemy pracę jako zło konieczne. Niestety praca może generować również ogrom stresu.

stres w pracyPrzyczyny stresu w pracy

Powodów może być wiele. Natłok obowiązków, brak czasu na ich wykonanie, zła atmosfera, problemy z przełożonym. Mobbing to w ostatnich czasach bardzo modny sposób kierowania zespołem czy też pojedynczą jednostką. Jest to zwyczajne nękanie psychiczne, niekiedy również fizyczne, zachowanie, które ma wprawić podwładnego lub współpracownika w stan głębokiego stresu, dyskomfortu i zdaniem oprawcy do uzyskania przez to pożądanych przez niego efektów np. zwiększenia wydajności.

Mobbing jawny

Zdarza się, że takie zachowania nie są niczym poparte, a możemy ująć, że ktoś jest po prostu dla nas wredny. Są to typowe przykłady mobbingowych zachowań. Możemy je określić jako jawne. Co jeśli czujemy się źle, na samą myśl o pracy zalewa nas fala stresu, niedziela wieczór mija na atakach paniki, a my nie możemy znaleźć przyczyny. Wszystko jest w porządku, radzisz sobie ze swoimi zadaniami, masz dobrą atmosferę w pracy, nic złego się nie dzieje, a ty nadal czujesz ten niepokój.

Mobbing niejawny

Odpowiedz sobie na kilka pytań: Czy szef prosi cię o zostawanie w pracy po godzinach jeśli nie wyrobisz się ze wszystkim? Czy nadgodziny są jakoś rekompensowane (dodatek do wypłaty, odbiór godzin)? Czy twoje ewentualne prośby do przełożonego zostały wzięte pod uwagę? Czy masz jakiekolwiek prawo głosu? Jeśli nie, to te z pozoru drobnostki mogą być przyczyną twojego problemu. Nagminne narzucanie nadgodzin, brak rekompensaty za nie, brak wcześniejszych ustaleń - to też jest mobbing, tyle że niejawny. Brak twojej decyzyjności, choćby problemy ze wzięciem urlopu, kompletne zbywanie twojego zdania i nie branie go pod uwagę jest zachowaniem mobbingowym. Jeśli sytuacja, którą jest zwykła rozmowa z szefem lub współpracownikiem, zapytanie o coś staje się dla ciebie czymś generującym ogrom stresu, to czas najwyższy uświadomić sobie, że to nie jest dobre i nie musisz się na to godzić.

Zobacz też: Jak zmotywować się do pracy po przerwie świątecznej? - praktyczne wskazówki

Skutki długotrwałej pracy w stresie

Stres, jak wiadomo, potrafi motywować, ale zdecydowanie jest czymś niszczącym, zaburzającym funkcjonowanie organizmu. Długotrwałe życie w jego towarzystwie może nieść za sobą wiele powikłań. Bardzo często zdarzają się nieuzasadnione omdlenia, problemy z sercem, z układem trawiennym, a przede wszystkim z ogólnie pojętym zdrowiem psychicznym. Bagatelizowanie swojego stanu, tego jaki praca ma na nas wpływ może skończyć się koniecznością leczenia psychiatrycznego terapeutycznego, a co za tym idzie wielu innych schorzeń np. tężyczka czy zespół jelita drażliwego (IBS). 

Poza pracą mamy swoje życie, które niesie za sobą sporą dawkę trudnych, stresogennych sytuacji. Praca nigdy nie powinna stać się problemem, ma pozwolić Ci na pewną życiową stabilność, a tym samym spokój, nie chaos. Oczywiście w każdej pracy, nawet wymarzonej będziemy mieć do czynienia z sytuacjami negatywnymi, stresowymi. Najważniejszą kwestią jest zaobserwować czy stres nie zdominował wszystkich innych wartości jakie niesie za sobą praca i zdać sobie sprawę, że to nie jest właściwa droga i nie musisz się na nią godzić.

Nell Piotrowska

fot. pixabay.com/Concord90

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama