zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Sezonowa praca za granicą czy staż w Polsce?

piątek, 15-06-2012 (00:00:00) | komentarze (1)


Studenci podczas letnich wakacji coraz rzadziej oddają się słodkiemu lenistwu. Niewielu z nich poświęca cały wolny od nauki czas na podróżowanie, czy inne formy wypoczynku. Widmo bezrobocia wśród młodych coraz częściej powoduje, że polscy studenci i uczniowie podejmują wakacyjne staże lub praktyki, bądź pracują sezonowo – w Polsce lub za granicą.

Jak wynika z badania CBOS „Młodzież 2010”, najwięcej uczniów, bo aż 73% pracuje w okresie wakacji. Letnie dni to również okres, gdy polscy studenci mają okazję dorobić i zdobyć cenne doświadczenie. Trzy miesiące to dostatecznie dużo czasu, aby zdobyć kwalifikacje, poznać branżę, a być może znaleźć odpowiedź na trudne pytanie o dalszy rozwój zawodowy i wybór odpowiedniej ścieżki kariery. Staże to doskonała forma sprawdzenia się w pracy na danym stanowisku i co szczególnie ważne, możliwość zaobserwowania i poznania specyfiki pracy w danej firmie.

Praca w gastronomii kontra urząd

Wybierać można z wielu opcji. Najważniejsze jest to, aby znać swoje oczekiwania. Jeśli student chce przede wszystkim zarobić pieniądze i podszkolić język, to idealnym wyjściem będzie np. sezonowa praca za granicą, najlepiej w gastronomii, sklepie lub wszędzie tam, gdzie jest szansa na kontakt z obcokrajowcami. – Pojechałam do pracy w Anglii zaraz po maturze. Zatrudnienie znalazłam przez agencję pośrednictwa pracy – było to sezonowe zbieranie warzyw. To doświadczenie miało być głównie przygodą, udowodnieniem sobie, że potrafię pozbyć się barier językowych i odnaleźć się w nowym otoczeniu. Z perspektywy czasu widzę, że wyjazd miał sens i że wtedy osiągnęłam swój cel – mówi Agnieszka Kleszcz, studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jeśli komuś zależy głównie na podniesieniu kwalifikacji zawodowych, powinien już w pierwszych miesiącach roku skupić się na znalezieniu stażu w odpowiedniej firmie, bądź np. w Urzędzie Miasta. Od czerwca w poznańskim magistracie na studentów czekają 83 wolne miejsca w 29 wydziałach i biurach. Jesienna edycja, która ruszy od września to kolejne 81 wolnych miejsc dla studentów różnych kierunków. Do tej pory na staż przyjęto łącznie 2200 osób. Blisko 300 z nich zostało zatrudnionych na stałe, co jest spełnieniem jednego z celów programu staży studenckich, jakim jest przegląd potencjalnych kadr dla Urzędu Miasta Poznania.

- Trafiłam na staż na Urzędu Miasta podczas przygotowań do Euro 2012. Nie był to więc zupełnie typowy staż. Zostałam wrzucona od razu na głęboką wodę – wypowiadałam się do radia i telewizji, współpracowałam także przy projekcie warsztatów dla przedstawicieli kibiców drużyn rozgrywających swoje mecze w Poznaniu podczas Euro 2012. Gdy kończyłam staż odbywała się rekrutacja do Centrum Medialnego Strefy Kibica, gdzie udało mi się znaleźć zatrudnienie – mówi Katarzyna Raiter z Urzędu Miasta Poznania.

Staż dla inżyniera

Dla studentów kierunków technicznych i informatycznych szereg firm proponuje staże lub płatne praktyki. – Co roku przyjmujemy prawie 30 praktykantów i stażystów, większość z Politechniki Poznańskiej – mówi Patrycja Ślosarczyk, Wiodący Specjalista z Bridgestone Poznań. Największa grupa to inżynierowie do działu Inwestycji, Rozwoju i Utrzymania Ruchu, ale praktyki odbywają się również m.in. w działach Zapewnienia Jakości, Informatycznym, Zakupów, Finansów, Personalnym - dodaje Ślosarczyk.

Studenci Politechniki mają przygotowany przez uczelnię program praktyk, jest więc on konsekwentnie realizowany podczas trzymiesięcznego pobytu w firmie. Podczas stażu obie strony korzystają ze współpracy: studenci poznają realia pracy inżyniera, zdobywają nowe praktyczne umiejętności, weryfikują swoją wiedzę i oczekiwania, a firma zyskuje wsparcie w bieżącej działalności i kontakt z młodymi osobami, które mają świeże spojrzenie na organizację, co przyda się każdej, nawet najlepiej prosperującej firmie.

- Na miesięcznym stażu w Bridgestone Poznań dowiedziałam się jak funkcjonuje Dział Personalny w tak dużej firmie, jak naliczane są wypłaty i powstają teczki osobowe pracownikówudało mi się poznać od strony praktycznej to, czego uczyłam się na studiach. Od stażu minęło już kilka lat, a ja aktualnie jestem Specjalistą ds. rekrutacji, rozwoju i relacji pracowniczych w Dziale Personalnym.– mówi Barbara Solecka z Bridgestone Poznań.

Dobrze zaplanowane praktyki lub staż mogą być ważną pozycją w studenckim CV, która kiedyś zaowocuje i będzie kartą przetargową podczas rozmowy kwalifikacyjnej o wymarzoną pracę. Dobry i zaangażowany stażysta to prawdziwy skarb dla pracodawcy oferującego nowe wakaty. Nawet jeśli przechodzi on przez regularny proces rekrutacji, już na wstępie ma niezwykle ważny atut – na rozmowie kwalifikacyjnej nie jest anonimowy i wie, czego może się spodziewać po specyfice pracy. Firma zna natomiast możliwości kandydata, wie, jak pracuje, jakich ewentualnych szkoleń potrzebuje i co ważne - nie musi uczyć takiej osoby podstaw firmowego know-how.

Wybór spośród opcji - praca sezonowa a staż w firmie - zależy od oczekiwań studenta. Każda forma aktywności przyniesie profity. Pamiętać należy tylko o tym, że o ile do pracy za granicę można wyjechać dość spontanicznie, o tyle na zdobycie stażu trzeba poświęcić więcej czasu i zacząć aplikować odpowiednio wcześnie. Być może okaże się, że nadchodzące wakacje będą dla wielu studentów nie tylko okresem kiedy można dorobić i odłożyć pieniądze na bieżące potrzeby.  Dobrze zaplanowany i sumiennie zrealizowany staż, to czas na zweryfikowanie swoich wyobrażeń o pracy w zawodzie i odpowiedzi na pytanie, o to jaka branża jest najodpowiedniejsza i gdzie podjąć pracę po zakończeniu studiów.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • Staż. [0]

    Ja studiuję na Akademii Morskiej w Szczecinie i w tym roku ubiegam się o staż zagraniczny z dofinansowaniem z uczelni.

    Kamil, 2012-06-17, 19:48:12

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama