zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

W tych branżach będę zwalniać!

środa, 30-01-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Po ubiegłorocznym kryzysie w branży budowlanej również najbliższe miesiące nie przyniosą niczego dobrego. - Wyhamowały zarówno inwestycje w budynki, jak również typowo infrastrukturalne, na przykład w drogi. Nic nie wskazuje na to, by w tym roku tej branży udało się stanąć na nogi - nie pozostawia wątpliwości Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. Z budowlanką sprawa jest jasna, ale co się będzie działo w pozostałych branżach?

Dane GUS oraz prognozy makroekonomiczne nie dają na razie większych szans na odbicie w szeroko pojętym przemyśle. W grudniu ubiegłego roku produkcja przemysłowa w Polsce była o 10,6 procent niższa w porównaniu do tego samego okresu 2011 roku. Również wskaźniki PMI, pokazujące nastroje w przemyśle, nie wypadają optymistycznie i kształtują się na poziomie poniżej 50 punktów. To zawsze oznacza sygnał wskazujący na spowolnienie.

Dość kiepskiego obrazu sytuacji może dopełnić fakt, że mniej więcej co czwarta firma przemysłowa nie pokazała zysków za pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku, a zatrudnienie spadło w nich w tym czasie o 0,8 procent w stosunku do 2011 roku. Prognozy zatrudnienia w przemyśle na ten rok również nie są optymistyczne. Wynika z nich, że razem z budowlańcami o miejsca pracy powinni się obawiać między innymi górnicy.

W przypadku przemysłu bardzo istotny jest również fakt, że spowolnienie w większości jego gałęzi może odbić się również na innych sektorach gospodarki. Eksperci szacują bowiem, że na jedno miejsce pracy w przemyśle przypadają trzy w branżach usługowych.

Jeżeli ten negatywny scenariusz się zrealizuje, wówczas możemy oczekiwać wyraźnego wzrostu poziomu bezrobocia. Jak szacują eksperci z firmy Work Service, wskaźnik bezrobocia w Polsce może w tym roku sięgnąć nawet 14,5 procent.

W najgorszej sytuacji znajdą się osoby młode, które nie ukończyły 35. roku życia. Jak pokazują statystyki, prawie 30 procent bezrobotnych jest w wieku 25-34 lat. A aż 25 procent nie ukończyło 25. roku życia. - Niewątpliwie na tak duże bezrobocie w tej grupie wiekowej wpływa brak doświadczenia młodych ludzi, którzy weszli w rynek pracy w bardzo trudnym dla gospodarki momencie - podkreśla Agata Zdybicka, kierownik działu rozwoju rynków w Work Service.

W tych branżach będzie mniej miejsc pracy. Sprawdź>>

Źródło: Money.pl

GALERIA ZDJĘĆ: W tych branżach będę zwalniać!(7)
  • Handel detaliczny i hurtowy
  • Restauracje/hotele
  • Energetyka/gazownictwo/wodocigi
  • Rolnictwo/lenictwo/rybowstwo
  • Produkcja przemysowa

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama