zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Zwrot podatku – krok po kroku

piątek, 13-11-2009 (00:00:00) | komentarze (0)


Pracującym legalnie za granicą w krajach UE należy się zwrot nadpłaconego podatku. Przeczytaj krok po kroku, o czym powinniśmy pamiętać, by go odzyskać. Rad udziela Andrzej Jasieniecki, ekspert Euro-Tax.pl.

Kiedy? O zwrot podatku możemy się starać przez cały rok. Procedura trwa średnio pół roku i często zależy od tego, jak rzetelnie skompletowaliśmy dokumenty. Jeśli w danym roku podatkowym zarobiona przez nas kwota nie przekroczyła wysokości kwoty wolnej od podatku, należy się nam wówczas zwrot całej nadpłaconej kwoty. Wysokość kwot wolnych od podatku zależy od kraju, np. w Wielkiej Brytanii wynosi ona w roku podatkowym 2008/2009 6 035 funtów.

Zgromadź dane. Kończąc pracę za granicą powinniśmy otrzymać od pracodawcy dane niezbędne do prawidłowego wypełnienia formularzy. Znajdziemy je w zaświadczeniu o zarobkach. Zazwyczaj należy je również dołączyć do zeznania przygotowywanego dla zagranicznego urzędu skarbowego. Jeśli nie jesteśmy pewni jak wypełnić formularz lub są w nim zawarte rubryki, których nie jesteśmy w stanie wypełnić - nie warto ryzykować! Powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Poproś o pomoc. By nie popełnić błędu, warto porozmawiać z kimś, kto już odzyskał podatek i wie
w jaki sposób wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty. Możemy też zwrócić się do doradcy podatkowego lub instytucji wyspecjalizowanej w odzyskiwaniu podatków nadpłaconych przez Polaków za granicą. Ograniczymy w ten sposób ryzyko odrzucenia naszego wniosku lub przedłużenia procedury zwrotu podatku.

Pozyskaj dokumenty. Aby odzyskać nadpłacony podatek należy zgromadzić niezbędne do tej czynności dokumenty. Do prawidłowego rozliczenia potrzebujemy dokumentacji świadczącej o wysokości naszych zaliczek. Następnie powinniśmy wypełnić odpowiednie wnioski, które są dostępne w zagranicznych urzędach skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych urzędów. Powinniśmy znaleźć tam także odpowiednie instrukcje jak należy je wypełnić.

Gdy jesteś już w Polsce. Zdarza się, że staramy się o zwrot podatku już po powrocie do Polski, a co za tym idzie po fakcie zlikwidowania zagranicznego konta bankowego. Wówczas należne nam pieniądze otrzymamy w postaci czeku. Samodzielne składanie wniosków wiąże się także z wyborem sposobu przekazania zwrotu. Zagraniczny urząd skarbowy może przelać nasze pieniądze na konto walutowe lub wystawić czek.

A czek? Polacy często spotykają się z problemem realizacji czeku. Korzystanie z usług banku wiąże się zazwyczaj z wysoką prowizją i trwa nawet do kilku tygodni. Dlatego osoby, które rozliczyły się samodzielnie i posiadają czek skarbowy, mogą zrealizować go w ciągu pięciu dni za pomocą usługi realizowanej np.: przez Euroczek.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama