zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej – jak sobie

piątek, 12-08-2011 (00:00:00) | komentarze (0)


Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej – jak sobie poradzić ?


P
orad udziela Paulina Kaja – kierownik działu HR firmy Contact Center z Torunia

Każdy kto uczestniczył w rozmowie kwalifikacyjnej zapewne wie co to znaczy stres przed spotkaniem. Niektórych mobilizuje, dla innych jest zmorom.  Jak poradzić sobie ze stresem podczas rozmowy i korzystnie wypaść w oczach rekrutera? Oto kilka wskazówek.

 

Symulacja rozmowy

Skutecznym sposobem zapobiegania stresowi jest przećwiczenie przykładowej rozmowy kwalifikacyjnej. Poprośmy rodzinę lub znajomych by wczuli się w rolę rekrutera i przeprowadzili z nami spotkanie. Dzięki temu będziemy mieli okazję przećwiczyć odpowiedzi oraz sprawdzić jak możemy być spostrzegani przez pracodawcę. Poprośmy aby znajomi udzielili nam jak najwięcej informacji na temat tego jak byliśmy przez nich odbierani. Czy mówiliśmy wystarczająco wolno, czy nasze gesty nie były zbyt intensywne itp. Ćwiczenie takie ma na celu oswojenie z sytuacją rozmowy kwalifikacyjnej i spowoduje, że będziemy czuli się w niej pewniej. Przyjrzyjmy się też swojej osobie przed lustrem , przećwiczmy mimikę twarzy, ton głosu – dzięki temu lepiej będziemy potrafili zapanować nad stresem w sytuacji rzeczywistej rozmowy.

Złote zasady

Stres można również skutecznie opanować  metodą relaksacji. To nieskomplikowane ćwiczenie polega na kontroli oddechu, gdzie spokojnie licząc do dziesięciu, nabieramy powietrza w płuca na „raz”, a wydychamy je na „dwa”, aż do wyrównania oddechu i rytmu. Pomoże to zachować nam spokój i pozytywnie wpłynie na nasz organizm. Czasem kandydaci sami przysparzają sobie niepotrzebnego stresu umawiając się na dwie lub więcej rozmów kwalifikacyjnych tego samego dnia, jedna po drugiej. Wizja spóźnienia na jedno z nich wiąże się z dodatkowym stresem, który może zaważyć na wyniku rozmowy. Warto więc umawiać się na spotkania w innych dnia, dzięki temu oszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów. Należy pamiętać również o tym, aby przyjść wypoczętym. Przed rozmową zapewnijmy sobie długi sen, wskazany jest również krótki spacer, podczas którego nasz organizm wytwarza endorfiny wyzwalające poczucie odprężenia.

Endorfiny w akcji!

Nie od dziś wiadomo, że humor i uśmiech potrafią wiele zdziałać. Poradzą sobie również ze stresem. Warto więc przed rozmową przypomnieć sobie jakiś dowcip czy zabawna anegdotę, aby podwyższyć poziom endorfin. Hormon ten odpowiedzialny jest za poczucie szczęścia i relaksu – korzystajmy więc z tego dobrodziejstwa i chrońmy się przed stresem naturalnie!

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama