zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak inwestować w karierę

czwartek, 11-07-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Co czwarty Europejczyk do 24. roku życia jest bezrobotny – informuje Międzynarodowa Organizacja Pracy. W tej grupie znalazło się aż 700 tys. młodych Polaków. Powód? Wielu z nich nie inwestuje we własny rozwój. Jedynie 5% absolwentów szkół wyższych decyduje się na dodatkowe kursy i szkolenia. Jakie studia i aktywności wybierać, by w przyszłości sprostać wymaganiom rynku pracy?

Edukacja się opłaca

Wyższe wykształcenie, dostęp do wiedzy i możliwość zdobywania doświadczenia w trakcie studiów stwarza młodym ludziom szansę na rozwój kariery zawodowej w przyszłości. Zdaniem ekspertów atrakcyjność absolwenta w oczach pracodawcy zwiększają obecnie studia kierunkowe oraz praktyczne umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, podstaw zarządzania projektami czy programów SAP, Excel i Access. Nieocenione są również dodatkowe aktywności, np. specjalistyczne kursy i szkolenia, świadczące o ciągłym inwestowaniu we własny kapitał intelektualny. – Najważniejsza jest bardzo dobra znajomość jednego lub dwóch języków europejskich, w tym języka angielskiego. Poszukiwane są osoby mówiące zarówno w „popularnych” językach, takich jak niemiecki, francuski, włoski, ale premiowana jest również znajomość języków rzadkich, np. tureckiego, czeskiego, szwedzkiego czy norweskiego. Ponadto istotna jest zdolność analitycznego myślenia, dobra organizacja pracy i motywacja do nauki, a także tzw. kompetencje miękkie: komunikatywność, umiejętność współpracy w zespole czy zarządzania własnym czasem – mówi Renata Sima, Dyrektor Generalna Usług Outsourcingowych firmy Hewlett-Packard. Eksperci podkreślają, że dzięki tym umiejętnościom młodzi ludzie łatwiej odnajdują się w nowym środowisku, nawiązują kontakty oraz radzą sobie w sytuacjach stresujących. – Oprócz konkretnej wiedzy i kompetencji językowych doceniamy u kandydatów otwartość na nowe wyzwania i chęć rozwoju zawodowego – dodaje Renata Sima. Pomiędzy kwalifikacjami kandydatów a oczekiwaniami pracodawców często istnieje jednak ogromna przepaść, dlatego wybór ścieżki edukacji i rozwoju zawodowego powinien być świadomy i przemyślany oraz dostosowany do oczekiwań współczesnego rynku pracy.

Inwestować inaczej – w siebie

Kryteria zatrudnienia wskazywane przez pracodawców to dla młodych ludzi wskazówka, jaki kierunek kształcenia oraz inwestowania w siebie wybrać, by zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Przeznaczenie środków finansowych i czasu na własny rozwój z myślą o korzyściach w przyszłości to najbardziej opłacalna forma inwestowania, która procentuje przez całe życie. Dlatego warto zacząć o tym myśleć już na etapie planowania ścieżki edukacji i kariery. Specjalistyczne kursy i szkolenia, nietypowe studia, a także rozwijanie znajomości języków obcych to jedne z najbardziej popularnych aktywności. Może się jednak okazać, że znajdują się poza zasięgiem budżetu. – Na rynku istnieje wiele instrumentów, które ułatwiają systematyczne oszczędzanie i planowanie wydatków. Dobrym sposobem jest założenie rachunku oszczędnościowego. Jest to rozwiązanie, które pozwala na gromadzenie i stały dostęp do funduszy. Jeżeli natomiast posiadamy już pewną sumę pieniędzy, warto założyć lokatę, która jest przeważnie wyżej oprocentowana. Wtedy nawet niewielkie kwoty, ale gromadzone regularnie, pozwolą zebrać niezbędną pulę – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. Zdarza się jednak, że w napiętym studenckim budżecie trudno wygospodarować środki na oszczędności. W takiej sytuacji warto zainteresować się kredytem. – Szczególnie korzystne warunki oferują kredyty studenckie. Aby się o nie ubiegać należy posiadać status studenta, niezależnie od trybu studiów. Kredyt jest udzielany na preferencyjnych warunkach – stopa procentowa spłaty wynosi połowę stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego, a pozostała część oprocentowania jest spłacana z budżetu państwa – dodaje ekspert. Co więcej, 5% absolwentów z najlepszymi wynikami w nauce może liczyć na umorzenie zadłużenia.

Podjęcie wysiłku i chęć inwestowania czasu i pieniędzy we własny rozwój ułatwia młodym ludziom odnalezienie się na współczesnym, trudnym rynku pracy. Zdobycie kierunkowego wykształcenia, znajomość języków obcych oraz dodatkowe aktywności w ramach podnoszenia kwalifikacji przynoszą nie tylko sukces zawodowy i korzyści finansowe w przyszłości, ale także satysfakcję i zadowolenie z wykonywanej pracy.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama