zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak zostać dziennikarzem?

środa, 13-06-2012 (00:00:00) | komentarze (0)


Nie liczymy na przeszłe doświadczenie zawodowe, ale w zamian za szansę jego zdobycia, oczekujemy wiedzy i gotowości do wykorzystania jej podczas realizacji powierzanych zadań – opowiada Tomasz Bonek, redaktor naczelny Money.pl i pomysłodawca Akademii Money.pl, programu stażowego dla studentów.

dlaStudenta.pl: Co roku w samym Wrocławiu kierunki dziennikarskie kończy kilkuset absolwentów. Co jest takiego pociągającego w tym zawodzie?
Tomasz Bonek: Z całą pewnością ilu jest studentów, tyle różnych powodów wybrania właśnie takiego kierunku studiów. Myślę, że łączyć je może fakt, że dziennikarstwo to szalenie interesująca, a przy tym bardzo szeroka dziedzina i w zasadzie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Już na studiach można wybrać specjalizację i skupić się na wybranej dziedzinie – np. na dziennikarstwie muzycznym, sportowym, czy – szczególnie mi bliskim – dziennikarstwie ekonomicznym. Ja sam, z jednej strony specjalizuję się w tym ostatnim, z drugiej natomiast  prowadzę własny magazyn podróżniczy „Inne strony świata”.

Pytanie tylko, czy duża liczba absolwentów przechodzi w ich jakość…
Tomasz Bonek: To już zweryfikuje na pewno sam rynek pracy. Choć faktycznie zgodzę się ze stwierdzeniem, że liczba studentów i absolwentów dziennikarstwa na wrocławskim rynku jest duża.

Pierwszym krokiem do kariery w zawodzie jest zaczepienie się w jakiejś redakcji. Czym różni się Wasz program od staży w innych wrocławskich redakcjach?
Tomasz Bonek: Akademia Money.pl to przede wszystkim bogaty program zajęć, który powstał z myślą o przyszłej pracy jako dziennikarz internetowy. We Wrocławiu nigdzie indziej tego nie można się tak dobrze nauczyć. Poza zajęciami praktycznymi i serią wykładów, nasi słuchacze są pod stałą opieką dyrektora działu, w którym odbywają praktykę. Dodatkową zaletą Akademii jest przysługujące każdemu stażyście miesięczne wynagrodzenie.

Nie kończy się na parzeniu kawy i odwalaniu „czarnej roboty”?
Tomasz Bonek: Program stażowy Money.pl ma, w założeniu, przygotować studentów do faktycznej pracy w wybranym zawodzie, a zajmowanie się tzw. „czarną robotą” oraz nierozwijającymi i mało ciekawymi zadaniami na pewno temu nie sprzyja. W Akademii oferujemy studentom bogaty program zajęć – poza zajęciami czysto praktycznymi, czekają na nich też wykłady teoretyczne prowadzone przez specjalistów pracujących w Grupie Money.pl. Stażystom zostaje również przydzielony opiekun, który czuwa nad przebiegiem stażu, jak i nad rozwojem każdego z nich. Ale najważniejsze jest to, że piszą. Bardzo dużo!

Współczesny dziennikarz internetowy musi jednak nie tylko potrafić pisać, ale również być obeznanym z programami graficznymi czy programami do obróbki filmów.
Tomasz Bonek: Akademia w pełni przygotowuje do podjęcia pracy w zawodzie. Poza szlifowaniem warsztatu dziennikarskiego nasi słuchacze uczą się więc obsługi CMS’a i samodzielnego oraz kompletnego zarządzania treścią w serwisie – dodawania i edycji artykułów, obróbki zdjęć i wszystkich innych kompetencji, które są niezbędne w pracy dziennikarza internetowego.

Jak więc dostać się na taki staż? Macie jakiś wzór idealnego kandydata?
Tomasz Bonek: Nie liczymy na przeszłe doświadczenie zawodowe, ale w zamian za szansę jego zdobycia, oczekujemy wiedzy i gotowości do wykorzystania jej podczas realizacji powierzanych stażystom zadań. Idealny kandydat  powinien przekonać nas, że praca, o którą się stara, to nie tylko wybrany zawód, ale przede wszystkim pasja. Powinien też sprawnie posługiwać się językiem polskim, co wcale nie jest oczywiste. Inną istotną kwestią jest też chęć nauki i gotowość do podejmowania wyzwań. Pamiętajmy, że staż to też jest praca – na szczególnych warunkach, ale jednak. Nie zapominajmy również, że powzięty trud z całą pewnością się opłaca. Po pierwsze, po trzech miesiącach stażu w Money.pl studenci dysponują udokumentowanym doświadczeniem w pracy w jednej z największych redakcji internetowych w Polsce. Po drugie, są też gruntownie przygotowani do podjęcia pracy w zawodzie dziennikarza.

A najgorsze co kandydat może zrobić to…
Tomasz Bonek: … nie przygotować się do procesu rekrutacji. Jednym z najczęstszych błędów merytorycznych jest brak podstawowej wiedzy na temat Money.pl jako medium i firmy, do której się aplikuje.

Czy osoba po stażu ma szansę na pracę w Money.pl?
Tomasz Bonek: Oczywiście, jeżeli ktoś wykaże się ponadprzeciętnymi umiejętnościami i zaangażowaniem, ma szansę na pozostanie w Money.pl jako pełnoetatowy pracownik. Dotychczasowe edycje Akademii Money.pl zaowocowały już kilkoma ofertami pracy i kilku byłych stażystów pracuje teraz w Grupie Money.pl. Zarówno w redakcji, jak i w dziale IT.

Rozmawiał Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama