zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jakie prawa ma praktykant w pracy?

środa, 23-11-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Wiele młodych osób ma obowiązek lub decyduje się skorzystać z oferowanych praktyk w firmach, aby zapoznać się z rynkiem pracy i zdobyć pierwsze doświadczenie. Pracodawca ma wobec niego obowiązki bardzo zbliżone do tych, które obowiązują przy zatrudnieniu pracowników na etat.

Zobacz też: Jak zdobyć doświadczenie przed pierwszą pracą?

Jakie prawa ma praktykant w pracy?Obowiązki pracodawcy wobec praktykanta

Pracodawca, zatrudniając praktykantów, musi zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Przepisy prawa pracy mówią, że przedsiębiorca ma obowiązek przestrzegać wszystkich zasad BHP. Przed rozpoczęciem praktyk, każdy praktykant powinien zostać przeszkolony przez pracodawcę z podstawowych przepisów. Nazywa się je instruktażem ogólnym. Znajdują się tam również zasady udzielania pierwszej pomocy. Prócz tego, ważny jest także instruktaż stanowiskowy, czyli zapoznanie praktykanta z zagrożeniami możliwymi w pracy na danym stanowisku oraz sposoby ochrony przed nimi.

Prawa praktykanta

Każdy praktykant ma prawo do przerwy w pracy. W przypadku osób poniżej 18. roku życia i pracy od 4 5 do 6 godzin przerwa musi trwać 30 minut. Jeśli czas pracy przekracza 6 godzin, powinna mieć ona nawet 60 minut. Jeżeli jednak mowa o osobach, które ukończyły 18. rok życia, muszą one mieć 30-minutową przerwę w przypadku pracy do 6 godzin. Natomiast powyżej 9 godzin pracy, pracodawca powinien zapewnić 45 minut.

Praktykanci mają prawo do uzyskania zaświadczenia o praktykach. To oznacza, że zakład pracy na wniosek praktykanta ma obowiązek wystawić dokument, oświadczający o odbyciu praktyk. Może ono pomóc w ubieganiu się o staż lub pracę.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@jonathanborba/

Źródło: 

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama