zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Nie daj się wyrzucić na śmietnik!

poniedziałek, 29-10-2012 (00:00:00) | komentarze (0)


10 października br. ruszyła kolejna odsłona kampanii społecznej STOP UMOWOM ŚMIECIOWYM.

Celem kampanii jest edukacja młodych ludzi – przyszłych pracowników w zakresie prawa pracy, rodzajów zawieranych umów z przyszłymi pracodawcami oraz wynikających z nich konsekwencji. Podczas prowadzonego w ramach kampanii projektu SYZYF na uczelniach wyższych prowadzone będą bezpłatne prelekcje dla zainteresowanych tematem.

Wykłady odbędą się w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie oraz Gdańsku w następujących terminach i miejscach: Poznań, 7.11. 2012 - Poznańska Wyższa Szkoła Biznesu, ul. Niedziałkowskiego 18, aula, godz. 16.00, Kraków, 8.11.2012 - Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości, al. Kijowska 14, sala 13K, godz. 17.00, Wrocław, 9.11.2012 - Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej, ul. Świętej Jadwigi 12, aula, godz. 17.00, Warszawa, 12.11.2012 - Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej, Al. Jerozolimskie 200, sala 107B, godz. 17.00, Gdańsk, 13.11.2012 - Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, ul. Biskupia 24 B, sala  104, godz. 17.00.

Organizatorem kampanii jest NSZZ Solidarność. Kampania jest sprzeciwem wobec patologii zatrudniania pracowników na umowach cywilnoprawnych. Ogólnopolska kampania "STOP umowom śmieciowym!" zwraca uwagę, że cywilnoprawne formy zatrudnienia, o ile nie są świadomym wyborem - pozbawiają pracujących na ich podstawie wszelkich praw pracowniczych: prawa do wypoczynku, urlopu, zwolnienia chorobowego oraz możliwości odwołania się do Sądu Pracy. Osoby zatrudnione na "umowach śmieciowych" nie mają też szans na wzięcie kredytu. Tym samym pozbawia się je poczucia stabilności i perspektyw. Aby unaocznić syzyfowość wysiłku w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku na ulicach w centrum miasta pojawi się Syzyf, który toczyć będzie swoją kulę i w ten sposób pokaże, że każdego dnia zaczyna swoją pracę od nowa. Śmieciowe zatrudnienie szkodzi finansom publicznym i systemowi emerytalnemu. Umowy te są bowiem gorzej opodatkowane i "ozusowane", a więc wpływy z nich są mniejsze, niż z umów o pracę. Powszechność stosowania umów śmieciowych kosztuje budżet państwa aż 18 mld zł. Komisja Europejska w raporcie o zatrudnieniu podaje, że na umowach tymczasowych pracuje 27 proc. Polaków. To najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. W Polsce aż 65 proc. osób poniżej trzydziestki pracuje na umowach cywilnoprawnych. Podobnie pracuje aż 85 proc osób do lat 24 podejmujących pierwszą pracę.

Kampania społeczna nagłośniona będzie w mediach: w internecie, na billboardach i citylightach oraz w kinach i w telewizji w kanałach muzycznych i filmowych skierowanych do młodych ludzi. Informacje o kampanii będą również emitowane w kanałach informacyjnych TVP INFO, TVN 24, aby dotrzeć z problemem do osób opiniotwórczych.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama