zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca w Policji - jak zostać policjantem?

środa, 22-09-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Wiele małych dzieci, na pytanie o to, kim chcieliby zostać w przyszłości, odpowiada bez namysłu: policjantem! I chociaż tak bezpośrednia chęć czynienia dobra jest godna podziwu, trzeba wiedzieć, że o pracę w Policji wcale nie jest tak łatwo. Co więcej, kandydat musi spełnić różne wymogi zanim zostanie zatrudniony jako policjant. Jak w takim razie zostać policjantem? O tym opowiadamy w poniższym artykule.

Policjanci. Praca w policji, jak zotać policjantem?

Służba w Policji – wymagania

Wymagania dotyczące pracy w Policji są ściśle określone przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 kwietnia 2021 roku w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, a także Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lipca 2020 roku zmieniające owo wcześniejsze rozporządzenie.

Przepisy, z którymi można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej Policji, mówią, że podstawowe wymogi, jakie powinien spełniać kandydat do służby w Policji to polskie obywatelstwo, posiadanie nieposzlakowanej opinii, brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystanie z pełni praw publicznych, co najmniej średnie wykształcenie oraz posiadanie odpowiedniej zdolności psychicznej i fizycznej. Kandydat musi także dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych, a osoby, które podlegają kwalifikacji wojskowej, powinny mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Jak wygląda dalsze postępowanie?

Spełnienie powyższych wymagań oczywiście nie wystarczy do przyjęcia do służby. W kolejnych krokach należy:

  • Złożyć niezbędne dokumenty, czyli podanie o przyjęcie do służby, wypełniony kwestionariusz oraz kserokopie dokumentów poświadczających posiadane wykształcenie i umiejętności;
  • Podejść do testu wiedzy, który składa się z 40 pytań;
  • Podejść do testu sprawności fizycznej, do którego niezbędne jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego oraz sportowego stroju i stosownego obuwia;
  • Pozytywnie przejść badanie psychologiczne;
  • Pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną;
  • Podejść do badań lekarskich, które określą, czy kandydat jest zdolny do pracy w Policji;
  • Wypełnić ankietę bezpieczeństwa osobowego.

Jak widzisz, proces przyjmowania do służby policyjnej nie należy do najprostszych. Jednak nie ma się co temu dziwić – w końcu chodzi o bezpieczeństwo społeczeństwa.

Służba w Policji a studia wyższe

Jak powiedzieliśmy wcześniej, wykształcenie wyższe nie jest niezbędne do służby w Policji. W ostatnich latach coraz popularniejsze są jednak studia na kierunku kryminologia, które mogą się okazać bardzo przydatne, ponieważ umożliwiają zdobycie wszechstronnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, przestępczości oraz patologii społecznych. Jeżeli interesuje Cię studiowanie kryminologii, zapoznaj się z ofertą edukacyjną Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, na której kierunek ten można studiować na specjalizacjach psychokryminalistyka oraz przestępczość i patologie społeczne. Po takich studiach można znaleźć pracę nie tylko w Policji, ale również w więziennictwie, służbach celnych lub specjalnych.

Artykuł Partnera

fot. Adobe Stock

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama