zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Despotyczny szef - jak sobie z nim radzić?

piątek, 10-02-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Kiedy już wydaje nam się, że złapaliśmy pracę marzeń, możemy chwalić się samymi sukcesami w firmie, może okazać się, że nie wszystko jest takie piękne. Na drodze może stanąć despotyczny szef, a to sprawi, że przyjście do pracy nie będzie już takie przyjemne. Jak sobie radzić z takim przełożonym?

Zobacz też: Jak wrócić do pracy po długiej przerwie?

Despotyczny szef - jak sobie z nim radzić?Despotyczny szef - czym się charakteryzuje?

Co właściwie oznacza słowo "despotyczny"? W słowniku znajdziemy definicję, która mówi, że despotą jest człowiek wymagający bezwzględnego posłuszeństwa. Tego właśnie może żądać od nas także szef. Często jest tak, że musimy mieć takie samo zdanie, wypełniać wszystkie zlecone obowiązki, nawet jeśli mocno odbiegają od tych, przypisanych do naszego stanowiska. Kiedy zdobędziemy się na odwagę, by odmówić lub wyrazić własne zdanie, możemy się spotkać z gwałtowną reakcją, grożeniem, a nawet agresją. Tacy przełożeni wykorzystują swoją wysoką pozycję, straszą swoich pracowników zwolnieniem, przez co pracują oni w ciągłym stresie. Tym samym spada także efektywność pracy.

Dla despotycznego szefa przyglądanie się niezdrowej rywalizacji to rozrywka. Często specjalnie wywołuje wyścig szczurów. To jest powodem nieprzyjemnej atmosfery w pracy, a na tym traci cała firma. Może zdarzyć się również dokuczanie pracownikom - pozwalanie sobie na niestosowne komentarze, np. dotyczące wyglądu.

Jak sobie z nim radzić?

Pierwszym i zdecydowanie najlepszym krokiem, jaki można podjąć, kiedy mamy do czynienia z despotycznym szefem jest zwyczajna zmiana firmy. Nie zawsze jednak jest to możliwe lub stanowisko podoba nam się tak bardzo, że nie chcemy z niego zrezygnować. Czy można poradzić sobie z takim przełożonym inaczej? Musimy pamiętać, że nie możemy dać się sprowokować - trzeba panować nad swoimi emocjami i pozbyć się agresywnych reakcji. Można przyjąć zasadę przytakiwania, jednak warto reagować w momencie, gdy pewne granice zostaną przekroczone. Dobrym krokiem jest próba rozmowy.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama