zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy jesteś "niebieskim kołnierzykiem"? Sprawdź kim są "blue-collars workers"

piątek, 21-08-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Z tym zagadkowym terminem można się spotkać w internecie, podczas nauki języka angielskiego i w pracy. Bynajmniej nie chodzi tu o policjantów, co może przywodzić na myśl kolor niebieski. Jeśli do tej pory nie było okazji sprawdzić, czy należysz do tzw. niebieskich kołnierzyków, śpieszymy z pomocą!

Spawacz spawa w kłębach dymu o niebieskim zabarwieniu.

Kim są "niebieskie kołnierzyki"?

Co łączy: spawacza, mechanika, murarza, dozorcę, kierowcę tira, górnika, elektryka i prostego robotnika? Wszyscy należą do grupy, określanej w amerykańskiej socjologii mianem "blue collars workers". Jest to termin określający pracowników fizycznych i pracowników administracji niższego szczebla.

Ze względu na różnorodność i mnogość zawodów, które można zakwalifikować do "niebieskich kołnierzyków", istnieje wewnętrzny podział. Odbywa się on na podstawie wykształcenia. Do typowo fizycznych prac nie potrzeba dyplomu ukończenia studiów wyższych, czy nawet świadectwa ze szkoły średniej. Fachu i koniecznych umiejętności można nauczyć się już w trakcie pracy. Ta grupa to pracownicy nisko wykwalifikowani, zajmujący się wg tego podziału "najprostszymi" pracami.

Druga grupa to pracownicy wysoko wykwalifikowani, którzy by móc wykonywać zawód, musieli przejść szereg kursów oraz szkoleń i uzyskali państwową certyfikację.

Zobacz też: Jak wygląda praca w sklepie odzieżowym?

Pochodzenie i znaczenie "niebieskich kołnierzyków"?

Pierwszy raz użyto go w kontekście prac fizycznych, w gazecie Alden wydawanej w stanie Iowa, w 1924 roku. Termin na stałe wszedł do amerykańskiej socjologii.

Nazwa "niebieskie kołnierzyki" nie jest przypadkowa. Jednym z popularniejszych materiałów do produkcji odzieży roboczej jest jeans. Dzięki swojej wysokiej odporności na ścieranie i wytrzymałości niegdyś był materiałem najczęściej wykorzystywanym przez robotników.

Zaletą jest też jego kolor. Jeans barwiony na niebiesko sprawia, że brud czy plamy z oleju nie są aż tak widoczne, przez co łatwiej utrzymać taką odzież w pozornej czystości.

Polecamy: Jak stworzyć dobrą atmosferę w pracy?

"Blue-collar worker" w Polsce

Warto zaznaczyć, że termin ten w oryginale jest zakorzeniony w Stanach Zjednoczonych i amerykańskiej socjologii pracy. W Polsce podziały na niebieskie, białe, różowe, zielone czy "szare kołnierzyki", nie są aż tak popularne. Dlatego przy przekładzie pojęcia na nasze realia, możemy zobaczyć kilka nieścisłości.

Dyskusyjna jest przynależność rolników do "blue-collars workers". Na anglojęzycznych stronach i portalach, ludzie trudniący się hodowlą zwierząt i uprawą roli, są zaliczani do "niebieskich kołnierzyków". Natomiast w polskich opracowaniach wyraźnie zaznaczane jest wyłączenie tego środowiska z terminu.

Urszula Kokot

Fot. Kateryna Babaieva z Pexels

Źródła: en.wikipedia.org, mfiles.pl, aplikuj.pl, karierawfinansach.pl, investopedia.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama