zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak wpisać w CV studia bez obrony?

czwartek, 22-10-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


W przypadku, gdy jeszcze nie masz za dużo doświadczenia, sekcja w życiorysie dotycząca wykształcenia jest najważniejsza. Jednak brak tytułu naukowego nie przekreśla możliwości zdobycia wymarzonej pracy. Dowiedz się, co wpisać w wykształceniu w CV!

Zobacz też: Co warto załączyć do CV?

Czy wpisywać w CV nieukończone studia

Jak wpisywać wykształcenie w CV?

Istnieje kilka zasad odnośnie tego, w jaki sposób powinno wyglądać wykształcenie wpisane w CV. Przede wszystkim, w życiorysie należy uwzględnić tylko ostatni ukończony etap edukacji oraz ten obecnie trwający. Przykładowo, jeśli jeszcze jesteś studentem, to w CV powinna znaleźć się szkoła średnia, natomiast nie należy uwzględniać gimnazjum czy podstawówki. Same studia należy wpisać także w przypadku, gdy je przerwano lub ich nie ukończono, a edukacja nie jest już kontynuowana.

Pamiętaj, że w CV najważniejsza jest chronologia. Swoje wykształcenie należy umieszczać w ten sposób, że najbardziej aktualny etap edukacji znajduje się najwyżej. Dzięki takiemu układowi na stronie, będzie to pierwsze, na co zwróci uwagę potencjalny pracodawca. W CV nie wpisuje się dat dziennych ukończenia i rozpoczęcia danego etapu. Najbardziej preferuje się wpisywanie miesiąca i roku.

Zobacz też: Pierwszy dzień praktyk - wszystko, co musisz wiedzieć.

Studia w trakcie

Wpisanie studiów, które nadal trwają od tych już ukończonych różni się tylko jednym małym szczegółem. Zamiast daty zakończenia studiów, należy wpisać "w trakcie" lub "obecnie". Jeśli dalej posiadasz status studenta, nie możesz wpisać tytułu, którego jeszcze nie uzyskano. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast tego poinformować potencjalnego pracodawcę o rodzaju studiów. W ten sposób nie będzie wątpliwości odnośnie tytułu, który uzyskasz, gdy ukończysz szkołę wyższą.

Przykładowo, tak powinien wyglądać wpis dotyczący studiów, które nadal trwają:

  • 2018.10-obecnie - Uniwersytet Wrocławski, prawo, studia jednolite magisterskie

Studia bez obrony   

Wszystkie egzaminy zdane, zaliczenia dokonane, jednak z różnych powodów nie przystępujesz do obrony pracy dyplomowej. Absolutorium, czyli skończenie szkoły wyższej bez uzyskania dyplomu, jest czymś, czego nie powinniśmy pominąć przy składaniu aplikacji. Pamiętaj, że jeśli nie wymaga tego charakter pracy, którą chcesz podjąć, nie masz obowiązku wpisywania w CV uzyskanego stopnia naukowego. W tym przypadku należy umieścić w życiorysie tylko nazwę i lokalizację uczelni oraz swój kierunek.

Jeśli przyszły pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej spyta się o uzyskany tytuł naukowy, przyznaj, że nie doszło do złożenia egzaminu dyplomowego. Tak jak w przypadku pracy na czarno, najlepiej powiedzieć prawdę i wyznać, dlaczego studia zostały zakończone bez obrony.

Wielu pracodawców uważa, że zdobyte wykształcenie wcale nie jest najważniejsze. Dużo bardziej liczy się dla nich doświadczenie kandydata, dodatkowe kursy i inne osiągnięcia. Nieuzyskanie dyplomu szkoły wyższej wcale nie musi być przeszkodą stojącą na drodze do wymarzonej kariery.

MN

fot. Lukas z pexels.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama