zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Młodzi Polacy chcą zarabiać 2200 zł po studiach

środa, 05-12-2012 (00:00:00) | komentarze (2)


Polski absolwent wyższej uczelni zadowoli się zarobkami w wysokości 2200 zł netto po zakończeniu edukacji. To jedne z najniższych oczekiwań wśród krajów Unii Europejskich.

Według raportu przedstawionego przez firmę Deloitte, młodzi Polacy nie mają zbyt wysokich oczekiwań finansowych co do swojej pierwszej pracy. W całej UE tylko Litwini i Łotysze zadowolą się mniejszą kasą (nieco poniżej 2000 zł). Nasze wymagania nijak mają się chociażby do potrzeb młodych Brytyjczyków. Anglicy tuż po studiach oczekują wynagrodzenia w wysokości 2730 funtów, czyli około 13 tys. zł. Wypadamy gorzej także od Hiszpanii, czyli kraju, który został bardzo mocno uderzony przez kryzys gospodarczy. Dla absolwentów z Półwyspu Iberyjskiego optymalna stawka to 1000 euro.

Oprócz niskich zarobków bolączką młodych absolwentów są także tzw. umowy śmieciowe. Raporty Instytutu Spraw Publicznych oraz NSZZ "Solidarność" wskazują na to, że aż 65-70 proc. Polaków do 30 roku życia nie płaci składek, nie ma płatnych urlopów oraz zwolnień i nie odkłada pieniędzy na emeryturę.

JUR

Komentarze, opinie, wypowiedzi (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • szkoda [0]

    A dlaczego nie? O ile wcześniej dbało się by mieć co wpisać w CV to można znaleźć dobrze płatną pracę. jedyne czego żałuje to że nie wziąłem udziału w konkursie na http://www.accenture.com/pl-pl/landing-pages/Pages/konkurs.aspx. Można było wygrać wyjazd do Mediolanu do "laboratorium przyszłości" to dopiero by wyglądało w CV. Może znów coś zorganizują.

    Marek, 2013-08-06, 09:24:13
  • Studia... [0]

    Zamierzacie mnie tym zachęcić do wyjazdu za granicę, czy do zastanowienia się nad swoją przyszłością na polskich uczelniach ? :E Każdy mówi, że gdzie indziej tyle zarabiają w złotówkach, bo tam życie droższe blablabla... ale zauważcie, że tam żyją na lepszych warunkach niż my i może niektóre usługi są drogie, ale ich na to stać !...

    student, 2012-12-05, 16:56:10

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama