zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jaki format powinno mieć CV? Oto jak dobrze zapisać plik z życiorysem

czwartek, 21-01-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Spędziliśmy już sporo czasu, podsumowując nasze osiągnięcia, przypomnieliśmy już sobie, kiedy rozpoczęliśmy i zakończyliśmy studia oraz wybraliśmy idealne zdjęcie do CV. Wygląda na to, że nasz życiorys jest już gotowy i możemy śmiało odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę. Teraz trzeba tylko zapisać CV na dysku… tylko jaki format wybrać, aby obyło się bez kłopotów?

Zobacz też: Mail z CV - jak go napisać?

Myślenie, Człowiek przed komputerem, Praca

W skrócie:

  • Zawsze sprawdź, czy w ogłoszeniu o pracę jest informacja o tym, w jakiej formie należy przesłać CV.
  • Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybranie formatu PDF. Da nam pewność, że rekruter zobaczy to, co my, kiedy zapisujemy swoje CV.
  • Ryzyko, że wybranie formatu docx lub odt, spowoduje problemy z wyświetlaniem się dokumentu, jest niskie, ale nie zerowe.

Format CV - jaki wybrać?

Chcąc utworzyć nasz życiorys, będziemy musieli w pewnym momencie wybrać, w jakim formacie zapisać CV. Decyzja o tym powinna być uzależniona przede wszystkim od wymagań firmy, która wystawiła interesujące nas ogłoszenie o pracę. Możliwości najprawdopodobniej będą dwie:

  • Informacja o preferowanym przez pracodawcę formacie CV będzie zawarta w ogłoszeniu o pracę.
  • Jeżeli aplikujemy przez stronę internetową, która wymaga od nas wypełniania kolejnych pól, informacja o tym, w jakim formacie pracodawca chce CV, znajdzie się w okolicy okna, za pomocą którego będziemy musieli wgrać nasz plik z życiorysem.
Aby zapisać CV w wybranym formacie, zamiast funkcji "Zapisz" w naszym programie, powinniśmy wybrać "Zapisz jako..." lub "Eksportuj" i tam wybrać interesujący nas format.

W jakim formacie zapisać CV?

Możliwe jednak, że takiej informacji zabraknie. Wtedy najbardziej uniwersalnym wyborem będzie wybranie pliku w formacie pdf. Gwarantuje on nam, że rekruter zobaczy nasze CV w dokładnie takiej formie, w jakiej my je widzieliśmy, kiedy je wysyłaliśmy.

Popularnym wyborem jest też format doc i docx, stosowany przy pracy z programem Microsoft Word. O ile bardzo prawdopodobne, że osoba przeglądająca naszą aplikację będzie z niego korzystać, to jednak nie możemy być tego w 100% pewni. Ryzykujemy wtedy tym, że nasze CV się "rozleci" i najlepszym wypadku będzie wyglądało źle, a w najgorszym, będzie po prostu nieczytelne. Wybierając inny format otwart na edycję, taki jak odt wykorzystywany m.in. przez Libre Office i Open Office, również nie zapewniamy sobie bezpieczeństwa.

Możemy pokombinować z wysłaniem pliku w kilku formatach, aby rekruter na pewno mógł je otworzyć. Znacznie bardziej profesjonalnie będzie jednak, jeżeli postawimy na jednego, porządnie przygotowanego pdf'a.

KSK

fot. Andrea Piacquadio z Pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama