zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Tatuaże w miejscu pracy. Jak to z tym jest?

poniedziałek, 31-08-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Jeszcze do niedawna od razu na wiadomość o tatuażu padało pytanie "gdzie znajdziesz pracę?". Obok argumentów "co jeśli się znudzi" oraz "jak to będzie wyglądało na starość" była to najpowszechniejsza reakcja większości rodziców. Czy rynek pracy zmienił się na tyle, że nie musimy spełniać tylu reguł wyglądu, jak jeszcze kilkanaście lat temu? Jak pracodawcy postrzegają teraz kandydatów z tatuażami?

Zobacz też: Niebieskie kołnierzyki w socjologii pracy.

Jak pracodawcy reagują na tatuaże?

W niektórych zawodach wciąż obowiązują surowe zasady odnośnie ubioru, makijażu, farbowania włosów czy właśnie tatuaży. W większości przypadków nie chodzi o samego pracodawcę, a o klientów i osoby pośrednie. Na przykład, bankier ma obowiązek wzbudzać zaufanie, a choć już niewielu ludziom tatuaże kojarzą się wyłącznie z przestępcami, to garstka takich osób nadal istnieje. Bankom zależy na przyciągnięciu jak największej ilości klientów, również tych starszych - nikogo to chyba nie dziwi. Równocześnie jest to powodem dostosowania pracowników na stanowiskach z bezpośrednim kontaktem z klientem do restrykcyjnych wymogów wyglądu.

Miejsce tatuażu

W pracy z bezpośrednim kontaktem z klientami, tatuaże często nie mają prawa być widoczne, jednak zdarza się też tak, że zakryte tatuaże nie będą sprawiały problemów. Często jest to po prostu indywidualne podejście firmy czy nawet samego rekrutera. Warto w tym przypadku zapoznać się ze stanowiskiem pracodawcy wobec takiej ozdoby ciała. W pracy w policji jedną z pierwszych rzeczy, która dyskwalifikuje ochotnika, są właśnie tatuaże, nawet te niewielkie i zakryte. Jeszcze pod koniec 2018 roku były rozważane plany nowelizujące podobne rozporządzenia i umożliwienie osobom z tatuażami podjęcie pracy w służbach mundurowych. Ostatecznie jednak, nadal jest to kwestią sporną.

Tematyka i estetyka tatuażu

Warto nadmienić o firmach, których polityka kojarzy się z określonym środowiskiem. Obrazowo rzecz ujmując, pracodawca może krzywo patrzeć na tatuaż pączka w sklepie z artykułami pomagającymi schudnąć. Wytatuowane motywy noży, pistoletów lub symboli religijnych mają znaczny wpływ na podejście osób rekrutujących (i nie tylko ich). W niektórych zawodach liczy się schludność i estetyka wykonania tatuażu, wtedy zamiast przeszkodą może on stać się nawet atutem. Dzieje się to między innymi w branżach artystycznych, gdzie charakterystyczne cechy wyglądu, jakimi są na przykład kreatywne tatuaże, mogą zaważyć na naszym zatrudnieniu czy zdobyciu sympatii.

Zobacz też: Jak wygląda praca kelnera?

Poszukujący pracy

Dla wielu te informacje należą do powszechnych, w szczególności dla posiadaczy tatuaży. Jeśli nie posiadacie tatuażu, ale planujecie i zastanawiacie się, jak może on wpłynąć na zatrudnienie, to mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli przybliżyć ten temat. Na rozmowę o pracę lepiej przyjść w ubraniach zasłaniających malunek na skórze, ale nie warto zatajać faktu, że taki się posiada.  Najlepiej zapoznać się z podejściem ludzi w miejscu, w którym chce się pracować i być elastycznym w kwestii ewentualnego zakrywania tatuażu.

KM

fot. pexels.com

źródło: profesjonalistawpracy.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama