zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Z jakich elementów powinno się składać dobre CV?

poniedziałek, 08-02-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Rozglądając się za nową pracą, istotnym elementem jest pokazanie swoich umiejętności w jak najlepszy sposób. Nasze CV powinno być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim ma ono czytelnie przedstawiać wszystkie najważniejsze informacje. Co więc powinien zawierać nasz życiorys, tak aby dobrze zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy?

Zobacz też: Popularne błędy, które popełnia się podczas pisania CV.

Co powinno zawierać CV?

W skrócie:

  • Dostosowujmy CV do firmy, do której będziemy je składać.
  • Podzielmy dokument na sekcje jak: dane osobowe, doświadczenie, umiejętności itd.
  • Informacje powinny być przedstawione w czytelny sposób.
  • Do CV możemy dodać nasze zdjęcie, jednak nie jest to konieczne.

Podstawowe informacje o sobie

Na samym początku warto podać swoje informacje osobowe. Mogą one znajdować się na samej górze naszego CV - przy nagłówku lub w wyróżnionej sekcji z boku kartki, wszystko jednak zależy od szablonu dokumentu, którego używamy. W tym miejscu konieczne jest podanie imienia i nazwiska, swoich danych kontaktowych jak numer telefonu, czy oficjalny mail, a także miejsce zamieszkania. Dodatkowo w tej rubryce możemy zaznaczyć nazwę swojego aktualnego stanowiska.

Doświadczenie

Istotnym elementem każdego CV, jest pokazanie swojego doświadczenia nabytego przez lata. Ta rubryka jest odpowiednim miejscem na przedstawienie swojej historii zatrudnienia. Oprócz nazw wcześniejszych stanowisk oraz okresu, przez który się je zajmowało, dodatkowo do każdego podpunktu można dodać krótki opis obowiązków, jakie miało się, pracując w danej firmie. Ciekawym zabiegiem może być umieszczenie na samej górze stanowiska, które zajmowaliśmy ostatnio. Nie zapomnijmy wspomnieć o osiągnięciach, które udało nam się uzyskać w trakcie pracy. 

Wykształcenie

Opisując swoje wykształcenie, miejmy na uwadze pracodawcę, do którego będziemy wysyłać swoje CV. Przede wszystkim warto skupić się na wyróżnieniu kierunkowania szkół policealnych i wyższych, do których uczęszczaliśmy. Nie ma sensu wspominać o swoim gimnazjum, czy liceum, szczególnie kiedy ich tematyka nie ma związku z tym, czym się aktualnie zajmujemy.

Umiejętności

Wypisując umiejętności, które chcielibyśmy wyróżnić w CV, warto pamiętać o tym, co najbardziej mogłoby zainteresować naszego potencjalnego pracodawcę. Jeśli czujemy, taką potrzebę możemy je rozbić na dwie kategorie umiejętności: miękkie i twarde. Taki podział pozwala nam na dokładniejsze wykazanie się swoimi kwalifikacjami. Wyróżni on te zdolności, których ciężko jest się nauczyć jak: praca w grupie, czy radzenie sobie z sytuacjami stresowymi oraz takie, które nabyliśmy podczas zdobywania wykształcenia i doświadczenia np. obsługa programu Photoshop, czy pakietu Office.

Dodatkowe informacje w CV

W CV warto również wspomnieć o wszelkich kursach, czy certyfikatach, które mogą przedstawić nas jako osobę, mającą chęci samemu się dokształcać. Zdjęcie dodane do aplikacji, również może pomóc nam w wyróżnieniu się spośród innych aplikantów na dane stanowisko. Osobie, która prowadzi naszą rozmowę kwalifikacyjną, łatwiej będzie skojarzyć wysłane CV i jego teść z nami. Dodatkowo można wspomnieć o stopniu znajomości języków obcych.

Tworzenie CV może wydawać się trudnym zadaniem. Wysyłając je do różnych firm, warto pamiętać o dostosowywaniu jego treści do oczekiwań danego pracodawcy. Takie działania mogą pomóc nam zdobyć dane stanowisko i wyróżnić się z tłumu. Pamiętajmy także o czytelnym przedstawieniu tekstu i o wyeliminowaniu wszelkich błędów i literówek. Dodatkowo obowiązkowym elementem jest wstawienie aktualnej klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych.

BS

fot. Sora Shimazaki z Pexels

Źródło: interviewme.pl, cv-maker.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama