zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

4 podstawowe błędy w CV, które prawdopodobnie popełniasz

czwartek, 11-02-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Podczas szukania pracy często towarzyszy nam lęk. Szczególnie, jeśli jesteśmy na rynku pracy nowi. Boimy się braku zainteresowania, ale też tego, że do naszego życiorysu wkradł się jakiś błąd, który ściągnie na nas nieprzychylną opinię rekrutera.

Oprócz standardowych błędów ortograficznych i stylistycznych, istnieje jeszcze wiele mniej oczywistych, a jednak podstawowych błędów w CV. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Zobacz też: Jak korzystać z LinkedIn.

Mężczyzna przy komputerze - błędy w CV

W skrócie:

  • Zdjęcie czy mail powinny wzbudzać skojarzenia z cechami uznanymi za wartościowe w danej branży, jak np. profesjonalizm. Sprawi to, że rekruter skoncentruje się na bardziej pozytywnych aspektach Twojego CV.
  • Nieaktualna klauzula o ochronie danych osobowych może spowodować, że CV zostanie natychmiast odrzucone.
  • Efekt aureoli to naukowy fakt, którego nie można lekceważyć przy tworzeniu CV. Dlatego warto, żeby wszystkie jego elementy były schludne, estetyczne i wyglądały profesjonalnie.

1. Nieodpowiednie zdjęcie

Zdjęcie w CV nie jest obowiązkowe. Jeśli posiadasz tylko złe zdjęcie – po prostu go nie wstawiaj. Będzie to znacznie lepsza opcja niż ucięte zdjęcie z rodzinnej imprezy, selfie, zdjęcie niskiej jakości lub takie w nieeleganckim, pogniecionym ubraniu, które sugeruje brak profesjonalnego podejścia do pracy.

Pierwsze wrażenie wywiera się tylko raz. Dlatego warto zainwestować czas na zrobienie zdjęcia, które wzbudza pozytywne skojarzenia. Jeśli fotografia zrobi na rekruterze dobre wrażenie, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie chciał w swoim przekonaniu się utwierdzić. Dzięki temu łatwiej skoncentruje się na pozytywnych aspektach Twojego życiorysu. Złe zdjęcie w CV zadziała odwrotnie - może sprawić, że rekruter zacznie większą uwagę przywiązywać do Twoich braków.

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat dobrania odpowiedniego zdjęcia do CV, zajrzyj do: Czy zdjęcie w CV jest konieczne?

2. Nieodpowiedni mail

Na potrzeby poszukiwania pracy załóż maila pod własnym imieniem i nazwiskiem, skrótem od nich lub podaj oficjalny mail Twojej działalności gospodarczej. Inne maile zawierające nieprofesjonalne pseudonimy stworzone jeszcze w czasach szkolnych lub na potrzeby forów internetowych - to niepotrzebne ryzyko. Skutki wywołane tym błędem w CV mogą być podobne do tych wywołanych nieodpowiednim zdjęciem. Dodatkowo, jeśli na dane stanowisko spłynęło wiele aplikacji, maile od "Lordów Ciemności" mogą zostać zwyczajnie zignorowane lub otwarte jedynie w celach humorystycznych.

Warto poznać też, w jaki sposób poprawnie wysyłać maila z CV do pracodawcy.

3. Nieczytelne CV

Zdarzało Ci się siedzieć przed ścianą tekstu i mozolnie wyłuskiwać z niego informacje do egzaminu? To teraz wyobraź sobie, co czuje rekruter, kiedy musi przejrzeć dziesiątki CV w ciągu jednego dnia. Nieczytelność to podstawowy błąd w CV.

  • Opisując swoje doświadczenie, najpierw umieść datę, później stanowisko, a na samym końcu, bądź pod spodem, nazwę firmy. Warto pogrubić elementy, które mają przykuć wzrok rekrutera. Mogą to być np. daty lub najważniejsze stanowiska.
  • Kolejnym zabiegiem, który wpływa na czytelność CV, jest stosowanie list. Szczególnie w kontekście obowiązków pełnionych w poprzednich miejscach pracy.

Wypunktowanie obowiązków umożliwia rekruterowi również porównanie Twojego CV do profilu kandydata poszukiwanego przez pracodawcę. Nawet, jeśli nazwa Twojego poprzedniego stanowiska różni się od tego, na które aplikujesz, zwiększasz swoje szanse na dostanie się na rozmowę o pracę.

Ważne jest, żeby pisać konkretnie i zwięźle. Zwiększanie objętości CV na samym początku kariery to dobry pomysł, trzeba to natomiast robić z głową i unikać niepotrzebnego rozwlekania.

4. Stara klauzula o ochronie danych osobowych

Mimo że od wprowadzenia nowego prawa minęło już dużo czasu, wciąż często (nawet w samych ogłoszeniach o pracę!) spotyka się starą klauzulę o ochronie danych osobowych. Pracodawca nie może wykorzystywać Twoich danych w procesie rekrutacji, jeśli mu na to oficjalnie nie pozwolisz. Może na wstępie odrzucić Twoje CV. By naprawić ten błąd w CV, wystarczy znaleźć aktualną klauzulę o ochronie danych, korzystając z przeglądarki internetowej np. poprzez wpisanie hasła "aktualna klauzula o ochronie danych osobowych".

Wykorzystaj efekt aureoli na swoją korzyść

Efekt ten należy do teorii atrybucji. Oznacza, że ludzie na podstawie cechy/zachowania/sytuacji automatycznie przypisują innym osobom pozytywne, bądź negatywne cechy. W ten sposób dobre zdjęcie, na którym wyglądasz schludnie i elegancko, może skutkować oceną rekrutera, który podświadomie przypisze ci dodatkowo inteligencję i profesjonalizm. Podobnie jest z mailem oraz uporządkowaniem Twojego CV. Pozytywny odbiór tych elementów może rzutować na przypisywanie Ci dalszych pozytywnych cech.

CV jest narzędziem niedoskonałym i zamiast do przekazania informacji o Twoich prawdziwych kompetencjach, służy głównie do wymiany podstawowych informacji i autoprezentacji. Mając na uwadze to oraz efekt aureoli, możemy zrobić wiele, żeby zwiększyć nasze szanse do przejścia do kolejnego etapu rekrutacji.

Aleksandra Dobrzańska

fot. Proxyclick Visitor Management System z Pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama